جلسه‌های لاگ

جلسه ۱۷۹

ارتباط Real-time با WebRTC

جلسه ۱۷۸

معرفی سخت افزار متن باز

جلسه ۱۷۷

هم‌افزایی شماره صفر

جلسه ۱۷۶

مستقل سازی اپلیکیشن از زیرساخت با استفاده از داکر

جلسه ۱۷۵

خودکارسازی فرآیند با انسیبل

جلسه ۱۷۴

راهکارهای آموزش و فرهنگ ‌سازی استفاده از نرم افزار آزاد

جلسهٔ ۱۷۳

کمپین های مطرح در fsf

جلسه ۱۷۲

منطق فازی

جلسهٔ ۱۷۱

دورهٔ جدید راهبری شیرازلاگ در سال ۱۳۹۸

جلسهٔ ۱۷۰

Webmin

جلسهٔ ۱۶۹

ماژول و درایورنویسی تحت سیستم عامل گنو/لینوکس

جلسهٔ ۱۶۸

پروژهٔ Jupyter و اکوسیستم آن

جلسه ۱۶۷

آشنایی با OpenStack

جلسه ۱۶۶

پردازش موازی در C++/C با OpenMP

جلسه ۱۶۵

مروری بر واژگان و فلسفه نرم افزار آزاد

جلسه ۱۶۴

میزگرد با موضوع رزولوشن شیرازلاگ و اعضا در سال جدید

جلسه ۱۶۳

لیبره آفیس، پلتفرم اداری گنو/لینوکس

جلسه ۱۶۲

وب معنایی

جلسه ۱۶۱

موتور بازی‌سازی Godot

جلسه ۱۶۰

بینایی ماشین

جلسهٔ ۱۵۹

systemd

جلسه ۱۵۸

رایانش ابری

جلسه ۱۵۷

Tor - The Onion Network

جلسه ۱۵۶

وب اسکرپینگ با پایتون

جلسه ۱۵۵

بدافزارهای تحت شبکه

جلسه ۱۵۴

آشنایی با زبان C و کاربردهای آن

جلسه ۱۵۳

Jekyll

جلسه ۱۵۲

غلط‌یابی و استانداردسازی متن فارسی

جلسه ۱۵۱

گیت پیشرفته

جلسه ۱۵۰

زبان توصیفی QML

جلسه ۱۴۹

میزگرد با موضوع نرم‌افزار آزاد و بازار کار آن در ایران

جلسه ۱۴۸

پردازش زبان طبیعی

جلسه ۱۴۷

امنیت در نرم‌افزارهای وب

جلسه ۱۴۶

پروژه‌های پیشنهادی fsf و گنو

جلسه ۱۴۵

Embedded Linux

جلسه ۱۴۴

رمزنگاری

جلسه ۱۴۳

جشن انتشار اوبونتو ۱۸.۰۴

جلسه ۱۴۲

گرافیک دو بعدی در HTML5

جلسه ۱۴۱

اصول پایه Video و Audio دیجیتال

جلسه ۱۴۰

تجربه عملی بلاک‌چین با پایتون

جلسه ۱۳۹

برنامه‌نویسی مستقل از پلتفرم با استفاده از C#/.NetCore

جلسه ۱۳۸

فرصت‌های برنامه‌نویسی با بلاک‌چین

جلسه ۱۳۷

تکنولوژی‌های مربوط به DevOps

جلسه ۱۳۶

میزگرد با موضوع جمع‌آوری اطلاعات در اوبونتو

جلسه ۱۳۵

توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد

جلسه ۱۳۴

کنترل ورژن گیت

جلسه ۱۳۳

فلسفه پروژه گنو و بررسی لایسنس‌های نرم‌افزار آزاد

جلسه ۱۳۲

زبان برنامه‌نویسی Lua

جلسه ۱۳۱

رام‌های اندروید (ادامه)

جلسه ۱۳۰

رام‌های اندروید

جلسه ۱۲۹

Fish Shell

جلسه ۱۲۸

آشنایی با زبان برنامه‌نویسی Ruby

جلسه ۱۲۷

میزگرد با موضوع روش‌های درآمدزایی در اکوسیستم نرم‌افزارهای آزاد

جلسه ۱۲۶

یادگیری ماشین با استفاده از زبان برنامه نویسی R

جلسه ۱۲۵

SEO & SMO

جلسه ۱۲۴

آشنایی با کتابخانه STL در ++C

جلسه ۱۲۳

آشنایی با LaTeX

جلسه ۱۲۲

برنامه نویسی بات تلگرام در پایتون

جلسه ۱۲۱

تکنولوژی های موجود در HTML5

جلسه ۱۲۰

گنوم شل (Gnome Shell)

جلسه ۱۱۹

inkscape برای طراحان گرافیک

جلسه ۱۱۸

بررسی و انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی

جلسه ۱۱۷

طراحی رابط کاربری وب با استفاده از Vue.js

جلسه ۱۱۶

گنو/لینوکس برای توسعه دهندگان

جلسه ۱۱۵

انواع ساختارهای داده‌ای در پایتون

جلسه ۸۰

جلسه ی هشتادم شیرازلاگ در آموزشگاه هوش مصنوعی برگزار شد، محمد اطلاعات مختصری در باره ی نرم افزار ویرایش متن vim و قابلیت های جالب آن ارائه داد. ابتدا وجود mod های مختلف در ویم( مثل normal mod, insertmod, visual mod )که تفاوت اصلی آن با سایر نرم افزار های ویرایش متن محسوب میشود ، صبحت شد. سپس درباره ی سیستم جابه جایی در ویم و استفاده از کلید های jkhl برای مسیریابی صحبت شد. توضیحات دیگری نیز درباره ی شورتکات ها برای کارهای دیگر مثل paste, del, copy ، وجود extension های ویم برای استفاده از قدرت ویم در سایر text editor ها ، vimtutor و سایر منابع یادگیری نیز داده شد. بعد از آن امیر در مورد زبان برنامه نویسی پایتون صحبت کردند.از ویژگی های این زبان مثل سادگی و قدرت بالا‌، آسانی شروع برنامه نویسی با این زبان و … در موردتفسیری بودن پایتون هم صحبت کردیم. بعد از آن بحثی راجع به درایور ها در لینوکس صورت گرفت. صحبت هایی هم راجع به جای جدید با امکانات بیشتر و فضای بیشتر برای جلسات آینده ی لاگ صورت گرفت.

جلسه ۷۹

جلسه هفتاد و نهم شیراز لاگ در آموزشگاه هوش مصنوعی شیراز برگزار شد. در این جلسه در ابتدا پویا در مورد پروژه هایش در گیت هاب صحبت کرد و به معرفی و توضیح اولین پروژه اش تحت عنوان autoConnect پرداخت. سپس در مورد ماژول esp8266 که یکی از ماژول های استفاده شده در autoConnect است صحبت کرد و امکانات و ویژگی‌های آن مانند programmable بودن و همچنین پشتیبانی از tcp/ip را بررسی کرد. در ارائه بعد نیز خانوم بهزادی در مورد گیت توضیحاتی دادند. در ابتدا کمی در مورد چیستی گیت صحبت کرده و سپس با ارائه یک مثال دستورات مختلف آن را برای اعضا معرفی کردند.

جلسه ۷۸

در جلسه هفتاد و هشتم شیراز لاگ اعضای لاگ در آموزشگاه هوش مصنوعی گرد هم آمدند. در این جلسه در ابتدا مهندس یداللهی در مورد زبان TcL ارائه دادند. در ابتدا ویژگی های این زبان را بررسی کرده و سپس به کاربرد های آن در ابزار های شبکه نظیر روتر ها و سویچ ها صحبت کردند. پس از آن برنامه های کوتاهی جهت مثال ارائه دادند. در ارائه دوم داریوش در مورد اندروید ارائه داد و مراحل طراحی یک اپلیکیشن اندروید تجاری و همچنین یک استارت آپ را تعریف و توضیح داد. در ادامه اعضای حاظر در مورد اندروید و ویژگی های مربوط به آن بحث و گفت و گو کردند.

جلسه ۷۷

اعضای شیراز لاگ در جلسه هفتاد و هفتم لاگ در انجمن صنفی کامپیوتر شیراز گرد هم آمدند. در ابتدای این جلسه آقای صائب در مورد ابزار yersinia و روش‌های مختلف ایجاد مشکل با استفاده از yersinia توضیح دادند.در ابتدا کمی در مورد پورتکل CDP توضیح دادند و سپس روش ایجاد فریم های CDP جعلی با استفاده از yersinia را بیان کردند. پس از آن در مورد پورتکل DHCP و راهکار های yersinia برای ایجاد مشکل در این پورتکل را توضیح دادند. در پایان نیز کمی در مورد پروتکل STP و آسیب‌پذیری های آن صحبت کردند. پس از این ارائه نیز دوستان حاضر کمی در مورد راه اندازی و نحوه ی کار با ریزبری پای ۳ صحبت کردند.

جلسه ۷۶

جلسه هفتاد و ششم شیراز لاگ در انجمن صنفی کامپیوتر شیراز برگذار شد. در ابتدای جلسه خانوم جعفری در مورد سرویس SSH و نحوه ی راندازی SSh server بر روی توضیع های red hat base و Debian base صحبت کردند. پس از آن مهندس خزاعی کاربرد های مختلف سرویس SSH از قبیل انتقال امن فایل‌ها در شبکه، برقرای ارتباط گرافیکی و … را شرح دادند. در پایان جلسه نیز مهندس نظام الملکی محیط گرافیکی لیبره آفیس رایتر و همچنین امکانات عمومی آن را برای حاضرین معرفی کردند.

جلسه ۷۵

تعدادی از اعضای شیراز لاگ جهت برگزاری جلسه هفتاد و پنجم لاگ در انجمن صنفی کامپیوتر شیراز حضور پیدا کردند.در این جلسه در ابتدا خانوم مهندس دانیال در مورد نرم‌افزار گیمپ ارائه داشتند. در ابتدا یک معرفی کلی از گیمپ ارائه دادند و سپس در مورد آخرین ورژن های گیمپ صحبت کرند. پس از آن نیز گیمپ را با فتوشاپ مقایسه کرده و در مورد این موضوع که کدام یک برای کابران مناسب‌تر است توضیحاتی دادند. در پایان نیز سیستم عامل هایی که از گیمپ پشتیبانی می‌کنند و همچنین فرمت های خروجی گیمپ را معرفی کردند. در ارائه بعد آقای مهندس فیروزی ارائه ای در مورد گرافیک سه بعدی انجام دادند.

جلسه ۷۴

در جلسه هفتاد و چهارم که در انجمن صنفی رایانه شیراز بزگزار شد، آقایان فیروزی و جفره در مورد طراحی GUI با استفاده از qt و gtk صحبت کردند.

جلسه ۷۳

جلسه هفتاد سوم شیراز لاگ در آموزشگاه هوش مصنوعی شیراز برگزار شد. در این جلسه آقای شجاعی در مورد سیستم عامل اوبونتو تاچ ارائه داشتند.ایشان در ابتدای ارائه خود به عنوان مقدمه در مورد علل مختلف نیاز به یک سیستم عامل جدید صحبت کردند و پس از آن ارائه خود را با توضیحاتی در مورد قسمت‌های مختلف سیستم عامل اوبونتو تاچ ادامه دادند. در بخش بعد به معرفی گوشی های اوبونتو تاچ پرداختند و برخی از آن‌ها را بررسی کردند.ایشان ارائه خود را با صحبت در مورد برنامه نویسی برای سیستم عامل اوبونتو تاچ و منابع برنامه‌ها به پایان رساندند.

جلسه ۷۲

جلسه هفتاد و دوم شیراز لاگ در آموزشگاه هوش مصنوعی شیراز تشکیل شد.در این جلسه خانوم مهندس بهزادی ارائه ای با عنوان یادگیری ماشینی انجام دادند. در ابتدا به معرفی مفاهیم اصلی یادگیری ماشین پرداختند و پس از آن در مورد سه گروه اصلی یادگیری ماشینی یعنی یادگیری با ناظر، یادگیری بدون ناظر و یادگیری تقویتی توضیحاتی دادند. درپایان نیز با مورد تمرکز قرار دادن یادگیری تقویتی، توضیحاتی در مورد الگوریتم ها و روش‌های حل مسأله با استفاده از این روش ارائه کردند. در ارايه دوم نیز خانوم مهندس دانیال در مورد اینترنت چیز ها و سیستم عاملی که بنیاد لینوکس برای آن پیشنهاد کرده است یعنی زفیر صحبت کردند. در این ارائه در ابتدا به معرفی اینترنت چیز ها و توضیحاتی در مورد smart home ها پرداختند. پس از آن با مطرح کردن این سؤال که چرا سیستم عامل مخصوص دستگاه های IoT نیاز داریم داریم، مواردی را در این مورد مطرح کردند و سپس در مورد پروژه زفیر و ویژگی‌ها آن صحبت کردند. در پایان نیز در مورد دو کرنله بودن این سیستم عامل یعنی Nano kernel و Micro kernel توضیحاتی را ارائه دادند.

جلسه ۶۸

شی گرایی،بالابردن امنیت کامپیوتر شخصی

جلسه ی ۶۷

میزکار برای گنو/لینوکس

جلسه ۶۶

ویرایشگر متن باز اتم (atom)

جلسه ۶۵

ارائه Vim

جلسه ۶۴

شبکه

جلسه ۶۲

دوره لینوکس مقدماتی

جلسه ۶۱

دوره لینوکس مقدماتی

جلسه ۶۰

دوره لینوکس مقدماتی

جلسه ۵۹

دوره لینوکس مقدماتی

جلسه ۵۸

در آغاز جلسه ۵۸ جناب آقای مهندس فیروزی اولین جلسه از دوره (لینوکس از پایه) را آغاز کردند. ابتدا کمی در مورد اجزای مختلف یک کامپیوتر صحبت کرده و به توضیح سخت‌افزار و نرم‌افزار پرداختند. پس از آن کمی در مورد firmware و انواع آن‌ها مانند BIOS توضیحاتی دادند. در ادامه توضیحاتی در مورد کرنل ها و معماری های مختلف کرنل ارائه دادند و چندین کرنل موجود را از نظر معماری بررسی کردند. در پایان نیز چند دستور پایه در ترمینال لینوکس را توضیح دادند. در ارائه دوم پویا کمی در مورد Arch Build System صحبت کردند. در ابتدا چیستی ABS را توضیح داده و سپس به صورت گام به گام نحوه ی ساخت یک پکت با استفاده از ABS را بررسی کردند.

جلسه ۵۷

در جلسه ۵۷ جناب مهندس جاوید پناه در مورد سامانه Sentry توضیحاتی دادند. در ابتدا مشکلاتی که در روند پشتیبانی نرم‌افزار بوده مانند دشواری های موجود در مطالعه و تفسیر فایل‌های log را بررسی کردند. پس از آن برای حل چنین مشکلاتی سامانه Sentry را معرفی کرده و مزایای استفاده از این سامانه را توضیح دادند. در بخش دوم مهندس جفره در مورد فایل‌های deb ارائه داشتند که طی آن به صورت گام به گام ساخت این‌گونه فایل‌ها را بررسی نمودند. در پایان جلسه نیز یک رأی گیری جهت تکمیل تیم راهبران لاگ و اعضای علل بدل برگزار شد که با رأی اعضای حاضر در جلسه جناب مهندس خزاعی به عنوان یکی از اعضای تیم سه نفره راهبری لاگ و جناب آقای فیروز پور و خانوم نیکخواه به عنوان اعضای علل بدل انتخاب شدند. قابل ذکر است که مهندس یدالهی به علت مشغله های فراوان درخواست کرده بودند که فرد دیگری جایگزین ایشان در تیم راهبری شود.

جلسه ۵۶

جلسه ۵۶ شیراز لاگ بحث آزاد بود و طی آن تصمیم گرفته شد که یک ریپوزیتوری برای شیراز لاگ تشکیل داده شود و توسط مهندس خزاعی و مهندس جفره و دیگر افراد حاضر در جلسه کمی در مورد مسائل فنی مربوط به آن بحث و گفت و گو شد.

جلسه ۵۵

موضوع ارائه جلسه ۵۵ شیراز لاگ فریمورک لاراول بود که آقایان هنرمند و پاکدامن به همراه یک دیگر در این مورد ارائه دادند. در ابتدا کمی در مورد مفهوم فریمورک در برنامه نویسی صحبت شد و پس از آن مزایای لاراول را مطرح کردند. در ادامه برخی از قابلیت های فریمورک لاراول همچون Composer، Migration ، Seed و … را توضیح دادند. سپس یک پروژه ساده دریافت و نمایش اطلاعات را با استفاده از امکانات این فریم ورک پیاده‌سازی کرده و در پایان نیز چندین منبع آموزشی برای این فریمورک بیان کردند.

جلسه ۵۴

در این جلسه آقای فیروزی در مورد game engine صحبت کردند و engine های مختلف موجود در یک game engine را شرح دادند. ایشان در مورد render engine و input engine و physic engine و … توضیحاتی ارائه نمودند و در مورد هر engine یک مثال opensource و آزاد آن را بیان کردند. در انتها game engine LÖVE را معرفی نموده و نحوه استفاده از آن و چند مثال ساده نیز بیان شد. چند فیلم از مثال‌های physic engine نیز در انتها نمایش داده شد. game engine LOVE game engine

جلسه ۵۳

در این جلسه وجیهه در مورد impress.js صحبت کرد و به صورت عملی مباحثی را توضیح داد. impress.js یک کتابخانه متن باز جاوااسکریپتی است که برای ساخت اسلاید به کار می رود. برای ساخت اسلاید با این کتابخانه، باید تا حدودی به html آشنایی داشته باشیم. با تسلط بیشتر به html و نیز CSS می توان اسلایدهای جالبتر با خلاقیت بیشتری را ارائه کرد. لینک این کتابخانه جاوااسکریپتی نیز بر روی گیت هاب موجود است. در ادامه آقای هنرمند مباحثی را در مورد یک تیم و نحوه پیشبرد یک پروژه در تیم مطرح کردند و خواستار انجام پروژه های بزرگتر و عملی و یا تهیه فیلم از جلسات شیرازلاگ شدند که آقای فیروزی و آقای جفره نیز نظرات خود را در این زمینه بیان کردند.

جلسه ۵۲

این جلسه به خاطر مشکل اتصال لپتاپ به پروژکتور کمی با تاخیر آغاز شد. در ابتدا محمد صائب ارائه ای در رابطه با کار تیمی آمده کرده بود. او ابتدا درباره ی اینکه کارتیمی چیست و چه تفاوتی مابین کار تیمی و گروهی وجود دارد صحبت کرد، سپس شروع به مقایسه رهبر و رئیس کرد و در انتها مبحث متعهد بودن را مطرح کرد. فایل ارائه در دو فرمت pdf و odp برای دانلود در دسترس میباشد. در ادامه مهشید ابتدا درباره ی اینکه هرفردی با هر توانایی ای باید اعتماد به نفس اینکه یادگیری خود را در اختیار دیگران بگذارد و اعتماد به نفس ارائه دادن را داشته باشد و از اینکه ماهر نیست نترسد. ارائه ی خود را با موضوع SVG شروع کرد. وی مباحث ابتدایی و بیسیک SVG را مطرح کرد، و سپس یک سری تصاویر و کدهایی را که برای فهم بیشتر آماده کرده بود را با کمک بقیه ی اعضا شروع به بررسی کرد. فایل ارائه از اینجا قابل دانلود کردن میباشد

جلسه ۵۱

در این جلسه آقای جفره درباره ی موارد مختلف از جمله، BSD مباحثی را مطرح کردند.

جلسه ۵۰

در جلسه ۵۰ام لاگ شیراز ابتدا گروه UX به بیان توضیحاتی پیرامون کارهای گروه پرداختند. سپس جناب آقای مهندس امین خزاعی در ارتباط با زبان برنامه‌نویسی vala توضیحاتی دادند که این زبان شی گرا که توسط تیم گنوم برای ساده کردن برنامه نویسی روی چارچوب gtk و کتابخانه glib طراحی شده است. این زبان خود مدیریت حافظه را انجام می‌دهد همانند چیزی که در زبان سی شارپ و جاوا صورت می‌گیرد با این تفاوت که اجرای برنامه‌های نوشته شده با زبان vala نیازی به ماشین مجازی نیست و مستقیم روی پردازنده اجرا می‌شود، به عبارت دیگر vala زبانی است که native code تولید می‌کند. زمان اجرایی آن کاملا شبیه برنامه‌های نوشته شده توسط زبان سی است و در واقع برنامه‌های نوشته شده به زبان vala ابتدا تبدیل به سی می‌شوند و سپس به زبان ماشین توسط gcc کامپایل می‌شوند. می‌توان توسط کامپایلر vala خروجی فایل سی آن را نیز دریافت کرد. یک برنامه معروف سلام دنیا، یک برنامه نمونه فرم‌های gtk و یک برنامه پخش ویدیو ساده نوشته و اجرا شد که همه به همراه فایل ارائه در لینک زیر قابل دسترسی هستند. https://github.com/saaie/shirazlug/tree/master/presentation/vala

جلسه ۴۹

جلسه ۴۹ ام لاگ شیراز طبق هفته های گذشته در خانه جوان برگزار شد در این جلسه کارگاه آموزشی در مورد برد raspberry pi با ارائه جناب آقای رحیم فیروزی بر گزار شد. ابتدا توضیح مختصری در مورد سیستم‌های embedded و مدل های برد raspberry pi داده شد و پس از آن boot sequence این برد به صورت مختصر بیان شد.سپس مراحل نصب توزیع raspbian برای این برد و همچنین چگونگی config اولیه به صورت تفضیلی گفته و روی برد فوق اجرا شد.پس از آن مراحل روشن نمودن یک LED کوچک به وسیله GPIO توسط Bash و همچنین زبان برنامه نویسی Python و Lua توضیح داده و روی برد اجرا گردید.در طول زمان ارایه و کارگاه در مورد ماحث زیر نیز بحث‌های انجام شد. علت بوت شدن اولیه به وسیله GPU over clock شدن برد مربوطه جریان خروجی برای مدارهای جانبی و اتصال هارد اکسترنال زبان برنامه نویسی مناسب جهت کار کردن با برد فوق چگونگی کار این برد به جای یک کامپیوتر یا سرور در انتها آقای فیروزی یک نمونه پروژه انجام شده توسط برد فوق را به صورت مختصر شرح دادند. با تشکر از دوستانی که در این جلسه شرکت نمودند.

جلسه ۴۸

در جلسه چهل و هشتم با توجه به اتمام ایام امتحانات شاهد حضور اعضای بیشتری بودیم. جلسه طبق هفته های گذشته در خانه جوان برگزار شد و جلسه با صحبت جناب آقای پویا برزگر با توضیحاتی پیرامون تسلط بیشتر بر سیستم و نحوه ی کار window manager ها و جای آن ها در یک سیستم یونیکسی و مزایا و دلایل استفاده از آن ها به جای میزکارها آغاز شد و با معرفی نرم افزار مدیریت پنجره ی i3 و نحوه ی کار آن در مدیریت پنجره ها و توضیح مختصری در مورد نحوه ی پیکربندی آن پایان یافت. سه عضو جدید هم در این هفته به ما پیوستند. فایل ارایه:i3

جلسه ۴۷

جلسه ۴۷ام شیراز لاگ با حضور تعداد اندکی از اعضا در سالن ویژه خانه جوان برگزار شد. در ابتدای جلسه در ارتباط با سخت افزار open hardware arduino و نرم افزار مرتبطش که به همین نام می باشد بحث و تبادل نظر شد.تعدادی از پروژه های قابل اجرا توسط این سخت افزار و نرم افزار توسط جناب آقای امین خزاعی و آقای ناصر فیروزپور توضیح داده شد. پس از آن جناب آقای هادی یداللهی به توضیح کلی درباره چندین الگوریتم هوش مصنوعی از جمله الگوریتم زنبور عسل و الگوریتم PSO پرداختند. همچنین در ادامه به موضوع زبان نشانه گذاری xml اشاره نمودند و توضیحاتی در خصوص آن مطرح شد.

جلسه ۴۶

در جلسه ۴۶ام لاگ شیراز ابتدا اعضا به بحث درباره برنامه نویسی موازی و verilogو VHDL پرداختند. سپس جناب آقای رحیم فیروزی در مورد زبان برنامه نویسی embbeded Lua صحبت نمودند که ابتدا تاریخچه و اصول پایه این زبان برنامه نویسی بررسی شد. در ادامه موضوع زبان های برنامه نویسی embbeded و ویژگی های این زبان برنامه نویسی بیان گردید. همچنین نحوه اجرای یک برنامه lua در زبان برنامه نویسی c و function زبان c درlua مورد بحث قرار گرفت. در پایان نیز مواردی که بیان شده بود به صورت عملی اجرا و تست شدند. فایل ارایه: luaEm

جلسه ۴۵

در جلسه ۴۵ام لاگ شیراز، ابتدا جناب آقای رحیم فیروزی به موضوع FHS و MBR و همچنین نصب سیستم عامل گنو/لینوکس در کنار ویندوز بیان نمودند. در ادامه جناب آقای امین خزاعی به معرفی سیستم عامل NixOS و به خصوص به بررسی مدیریت بسته nix پرداختند. NixOS یک سیستم عامل مسقل بوده و بر پایه توزیع دیگری نیست. یکی از مزایای این سیستم عامل این است که اگر در حین نصب نرم‌افزارها و یا به‌روز رسانی آن‌ها با مشکلی از قبیل قطع برق مواجه شدید، اتفاقی رخ نمی دهد و سیستم به آخرین تنظیمات سالم قبلی خود باز می‌گردد. همچنین اگر یک بر روی یک سیستم تنظیماتی را انجام دادید، می‌توانید فایل این تنظیمات را بر روی یک سیستم دیگر انتقال دهید و پس از اجرای دستور nixos-rebuild switch سیستم جدید دقیقاً مانند سیستم قبل می‌شود. تظیمات سیستمی، نرم‌افزاری و فایل‌های تنظیمات لینوکس همه و همه در NixOS توسط زبان nix build language نوشته می‌سوند که یک زبان functional است. با استفاده از این زبان می توان طوری عمل کرد که فایل باینری نصب شود یا اینکه کد نرم‌افزار را گرفته و کامپایل کند. NixOS با هر بار به‌روز رسانی و تغییر در تنظیمات تنظیمات قبلی را نگه می‌دارد و در صورت بروز مشکل در تنظیمات جدید خیلی راحت می‌توان به تنظیمات قبل برگشت. همچنین یکی از قابلیت‌های مهم آن تستی که در این سیستم عامل وجود دارد این است که پس از تغییر تنظیمات می‌توان قبل از مهاجرت به تنظیمات جدید، آن را تست کرد(nixos-rebuild test) و حتی محیط تستی دیگر در اختیار می‌دهد که از تنظیمات جدید یک ماشین مجازی می‌سازد که با اجرای آن می‌توان تنظمیات جدید را تست کرد. nix، مدیر بستهNixOS، برای نصب نرم‌افزار نیاز به دسترسی superuser ندارد. اما در بقیه ی مدیریت بسته ها برای نصب نرم افزارها نیاز به superuser می باشد. در nix از قابلیت hashing scheme برای مدیریت بسته ها استفاده می شود. در نتیجه چون هر نرم‌افزار و حتی ورژن‌های مختلف نرم‌افزار دارای hashing منحصر به فردی می‌باشند که با استفاده از این hashing این نرم‌افزارها و حتی ورژن‌های مختلف آن در دایرکتوری‌های متفاوتی قرار می‌گیرند و به این ترتیب می‌توان ورژن‌های مختلف نرم‌افزار را همزمان نصب کرد. برای هر کاربر سیستم یک profile ایجاد می شود که با توجه به درخواست کاربر به سراغ نسخه های متفاوت بسته ها می رود. همچنین وقتی نرم‌افزاری را حذف می‌کنید از کل سیستم حذف نمی‌شود مگر اینکه garbage collector آن فراخوانی شود. یک نکته جالب توجه اینکه در NixOS برخلاف سایر توزیع های گنو‌‌/لینوکس دایرکتوری‌های lib/ و sbin/ را ندارد و در دایرکتوری bin/ آن تنها sh و rm وجود دارد. در پایان نیز جناب آقای خزاعی به صورت عملی NixOs را بر روی سیستم بررسی کردن تا اعضای لاگ بیشتر با این سیستم عامل آشنا شوند. فایل ارائه: nix

جلسه ۴۴

طبق توضیحات جناب آقای علی کدخدایان جلسه ۴۴ ام شیراز لاگ به شرح زیر برگزار شد: « تئوری: در مورد مفهوم ویپ صحبت شد و چگونگی عملکرد آن شرح داده شد. تفاوت های آن با سیستم سنتی سانترال گفته شد. تفاوت کارت ویپ و گیتوی مورد بحث قرار گرفت. تعدادی از قابلیت های سیستم ویپ ازجمله تلفن گویا، داخلی نامحدود، فکس، استفاده از تلفن های نرم افزاری، امکان برنامه نویسی برای سرویس دهی خودکار یا ارتباط با دیگر ‌نرم افزار ها و… ذکر شد. سیستم عامل الستیکس به عنوان یک سیستم عامل + سرویس های مورد نیاز ویپ، بر بستر گنو/لینوکس معرفی شد. عملی: مراحل نصب سیستم عامل الستیکس توضیح داده شد و به صورت ماشین مجازی اجرا شد. مراحل ایجاد داخلی آموزش داده و با معرفی دو تلفن نرم افزاری و چگونگی ثبت داخلی بر روی تلفن نرم افزاری آموزش داده شد و با تماس بین این دو داخلی، روش برقراری تماس شرح داده شد. مفهوم فیچر کد ها توضیح و تعدادی از آن ها آموزش داده شد. «دوستان با شکلات به مناسبت تولد یکی از اعضا پذیرایی شدند» ؛) طریقه ضبط و اضافه کردن صدا کار شد. «عکس سلفی گرفته شد» :! طریقه ایجاد تلفن گویا آموزش داده شد و صدای ایجاد شده در مرحله قبل برای تلفن گویا مورد استفاده قرار گرفت. هیچی دیگه، همه چی شد و ارائه تمام شد ؛) (واقعا خیلی به نظرتون از فعل «شد» استفاده نشد! 🙂 »

جلسه ۴۳

در این جلسه اعضا به رفع اشکال پیرامون نضب گنو لینوکس در انواع لپ تاپ ها پرداختند. سپس موضوعاتی در رابطه با lpi مطرح شد.

جلسه ۴۲

[![2](../../img/9a634534-fdbb-11e6-86dd-a088b4d860141488289287.2288022.jpeg)](img/9a634534-fdbb-11e6-86dd-a088b4d860141488289287.2288022.jpeg)

جلسه ۴۱

در جلسه ۴۱ام از شیراز لاگ، جناب آقای جفره پیرامون موضوع proxy صحبت نمودند. ابتدا توضیحی مختصری از اینکه proxy چگونه است و اطلاعات را چگونه ارسال و دریافت می نماید. همچنین اعضا به تبادل نظر پیرامون موضوع شبکه پرداختند. در آخر نیز درباره مسائل مربوط به لاگ بحث هایی صورت گرفت.

جلسه ۴۰

در این جلسه آقای امین خزاعی درباره توزیع جنتو ارائه دادند. به گفته ایشان توزیع جنتو توزیعی است برای کسانی که می‌خواهند نه تنها با درون لینوکس بلکه تمامی برنامه ها آشنا شوند و شخصی سازی بسیار گسترده‌ای بر روی برنامه‌ها و سیستم عامل خود ایجاد کنند. این توزیع یک توزیع بر پایه متن یا سورس هست به این معنی که تمامی برنامه‌ها و هسته سیستم عامل را شما بایستی کامپایل کنید. با اینکه با کامپایل کردن برنامه‌ها با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید اما دانش بیشتری کسب خواهید کرد اما پس از نصب برنامه‌ها برای توسعه و تولید نرم افزارهای بر پایه لینوکس دیگر دردسری نخواهید کشید زیرا که اکثر فایل‌های header مورد نیاز برای برنامه نویسی در مرحله نصب نرم افزارها گرفته شده‌اند و تنها کافی است شما از این header فایل‌ها در برنامه خود بهره ببرید. در آخر باید متذکر شد که توزیع جنتو برای توسعه دهندگان و افرادی که می خواهند به معنای واقعی geek و یا nerd شوند بسیار توصیه می‌شود اما برای استفاده معمول و بدون دردسر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. فایل ارائه: gentoo

جلسه ۳۹

در جلسه سی و نهم شیرازلاگ، ارائه آقای رحیم فیروزی در مورد raspberry pi بود، که ابتدا با صحبت در مورد خواص این ماژول آغاز گردید و سپس در مورد مدل های مختلف و اختلاف آنها صحبت نمودند. در انتها روش نصب Rasbian بر روی برد فوق بیان شد و در انتها بحث درمورد RTC های مختلفی جهت لینک به برد فوق انجام شد. همچنین پیشنهاد شد که یک جلسه نصب در برنامه لاگ قرار گیرد، بحث تکمیلی در مورد جلسه نصب نیز در جلسات بعد انجام خواهد شد. rasp

جلسه ۳۸

جلسه ۳۸ام شیراز لاگ، در مکان جدید برگزار شد. ابتدا پیرامون ارائه های lpi بحث گردید و اعضا پیشنهادات و انتقادات خود را بیان نمودند و سرفصلی برای مطالعه در جلسات هفتگی مطرح شد. سپس درباره سایت لاگ و نحوه پیاده سازی آن نظراتی بیان نمودند. همچنین تصمیماتی پیرامون راه اندازی کتابخانه، جهت اشتراک میان اعضا، طبق پیشنهادات افراد، بررسی نمودند. همچنین موضوعات دیگری از قبیل نحوه رأی گیری به منظور تغییر در برگزاری روز جلسات، راه های ارتباطی میان اعضا و صندوق مالی مورد بررسی قرار گرفتند. در آخر نیز اعضای جدید به معرفی خود پرداختند.

جلسه ۳۷

در جلسه ۳۷ ام شیراز لاگ، در ابتدا توسط جناب آقای امیرصمیمی مقدمه ای پیرامون پوسته در لینوکس، استاندارد POSIX و تاریخچه Bash بیان شد. سپس متغیرها، گرفتن ورودی، چاپ کردن خروجی، حلقه های If، while ، for و case مطرح گردید. همچنین یک برنامه برای انتقال فایل ها نوشته شد و اعضای شرکت کننده در جلسه، در حین ارائه کدها را پیاده سازی و تست می نمودند. در ادامه جلسه شرکت کنندگان با تکنولوژی های قدیمی بیشتر آشنا شدند و به بررسی آنها پرداختند. در پایان جلسه نیز ازآقای بهروزی که در یک سال گذشته جلسات لاگ در شرکت ایشان برگزار می‌شد؛ تقدیر و تشکر شد. اسلاید ارائه : Bash

جلسه ۳۶

در جلسه ۳۶ ام لاگ شیراز، بخش اول با معرفی زبان لیسپ توسط آقای هادی یدالهی آغاز شد. ابتدا در قسمت اول این بخش، تاریخچه ای از زبان برنامه نویسی لیسپ، موارد کاربرد و برنامه های ساخته شده به وسیله آن بیان شد. در ادامه به تعریف دستورات شرطی و چگونگی کار با این نوع از توابع خاتمه یافت. در بخش دوم جلسه شیراز لاگ، آقای امین خزاعی به معرفی زیان برنامه نویسی R پرداختند. در قسمت آغازین، مقایسه ای میان زبان برنامه نویسی MATLAB و R صورت گرفت. سپس یک تعریف کلی از این زبان برنامه نویسی کاربردی بیان شد. در پایان به طور خلاصه و کاربردی دستورات و شیوه ی نگارش آن ها توسط آقای خزاعی بررسی گردید. همچنین طبق روال جلسات گذشته، اعضای شرکت کننده به رفع اشکالات و بیان موضوعات مختلف پرداختند. مطالب مرتبط با ارائه ها : R و introduction_to_LISP

جلسه ۳۵

در جلسه ۳۵ ام شیراز لاگ در ابتدا آقای رحیم فیروزی دو انیمیشن ساخته شده به وسیله ی نرم افزار Blender به نمایش گذاشتند. سپس آقای محمد شیراوند پیرامون پایتون ۳ مفاهیمی را مطرح نمودند. همچنین نرم افزار Jupyter و قابلیت Notebook این نرم افزار مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به صحبت های افراد شرکت کننده، تفاوت های برنامه نویسی در پایتون ۲ و ۳ بیان و در آخر ابن ارائه نیز یک برنامه cat ساده با زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شد. پس از آن آقای فیروزی در مورد این مطلب که توزیع های خانواده debian هم اکنون محبوبترین توزیع می باشند، صحبت نمودند و پس از آن روش net install توزیع trisquel را مرحله به مرحله شرح دادند .در این ارایه نکاتی در مورد بوت سیستم عامل گنو لینوکس و هم چنین ابزار chroot و debootstrap شرح داده شد و در پایان روش سریع تر که نیاز به دانستن نکات فنی زیادی نمی باشد، به صورت اسلاید نمایش داده شد. برای دسترسی به اسلاید های ارائه می توانید به Python و netinstall و slide مراجعه نمایید.

جلسه ۳۴

در این جلسه علیرضا حیاتی به مختصری درباره تاریخچه زبان phpپرداخت بعد از آن لایسنس این زبان برنامه نویسی را مطرح کرد و توضیح داد که به چه صورت میتوان به توسعه این زبان کمک کرد در بخش عملی آموزش اجرای این زبان بر روی سرور را آموزش داد و بعد از آن آموزش تابع نویسی و تلفیق PHP با html مورد بحث قرار گرفت در بخش پایانی ارائه به سوالات دوستان اختصاص داد بعد از این ارائه دوستان به گفتگوی آزاد پرداختن و برای طراحی سایت یکی از دوستان کمک کردن در انتها این جلسه در مورد تغیییر مکان لاگ صحبت شد

جلسه ۳۳

در این جلسه که جلسه ی آخر حضور سلمان در بین اعضای لاگ بود، سلمان به معرفی توزیع تریسکل پرداخت. از آنجا که سلمان یکی از توسعه‌دهندگان این توزیع میباشد، به نکاتی پیرامون توسعه‌ی یک توزیع اشاره کرد. همچنین مجددا توضیحاتی درباره‌ی گیت و نحوه‌ی کارکرد آن بیان کرد. سپس به خواست اعضای جدید بحثی با موضوع اینکه چرا لینوکس باید استفاده کنیم و مزیت آن نسبت به ویندوز چیست ایجاد شد که دوستان دقایقی به گفتگو دراین‌باره پرداختند. در آخر هم مراسم خداحافظی با سلمان برگزار شد.

جلسه ۳۲

در این جلسه ابتدا امین خزاعی ارائه‌ای از تکنولوژی توزیع آرچ برای نصب نرم‌افزار توسط ابزاری به نام yaourt دادند، در این ارائه بیان شد که با نصب yaourt‌ بر روی آرچ می‌توان به راحتی به مخازن اصلی آرچ و همچنین مخازن کاربران آرچ به راحتی دسترسی داشت و به راحتی نرم‌افزارها را نصب کرد. در ادامه جلسه تصمیم گرفته شد که سیستم هاستینگ فعلی شیرازلاگ با یک سرور مجازی که فعلاً اعضای لاگ هر کدام با پرداخت هزینه‌ای در هزینه اولیه آن شریک شدند. آقای استیون حیاتی هم پیاده‌سازی پوسته‌ی جدید سایت لاگ را براساس طراحی خانم مهشید حاجیانی برعهده گرفتند. . فایل ارائه این جلسه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید . yaourt3

جلسه ۳۱

این جلسه فقط علیرضا ارایه ای در باب overflow را اماده کرده بود. که بعد از توضیحات مفصل خود تیکه کدی که در این زمینه اماده کرد بود را نشان داد و عملیتر مفهوم overflow را شرح داد. سپس اعضا به بیان سخنانی درباره ی تصمیم گیری های گذشته درباره ی تغییرات سایت و … پرداختند. قرار بر این شد تعدادی از اعضا در راستای بهبود وضعیت سایت فعالیت هایی انجام دهند. در انتها هادی درباره ی نشست تخصصی لاگ در همایش شیرازشناسی توضیحاتی مطرح کرد.

جلسه ۳۰

در این جلسه ۳ ارایه با ۳ موضوع متفاوت انجام شد. در ابتدای ناصر فیروزپور درباره ی سیستم های توکار توضیحاتی مطرح کردند درباره ی تاریخچه این سیستم ها موارد استفاده و .. صحبت کردند و یک سری از embedded system ها را به اعضا نشان دادند. سپس مینا ریاحی عالم ارایه ی خود را با موضوع Data Mining را شروع کردند اینکه دیتا ماینینگ چیست دیتاها چگونه بررسی میشوند و … از موضوعات مورد اشاره توسط مینا بود. سپس نرم افزارهای مربوطه را معرفی کرد. در اخر نیز اقای نوروزی درباره ی نحوه ی انتخاب یک سخت افزار مناسب برای پی سی و لپتاپ ها توضیخاتی مفید ارایه دادند.

جلسه ۲۹

در ابتدای جلسه راهبران درباره ی تصمیماتی که برای بهبود وضعیت لاگ گرفته بودند را مطرح کردند و به مشوردت با اعضا در رابطه با سایت پرداختند. در این جلسه آقای فیروزی در مورد سه کتابخانه مهم در برنامه نویسی مولتی ترد صحبت کردند. و در آخر عده ای از اعضا به بحث درباره‌ی برنامه ریزی دوره ی اموزشی اسکرچ پرداختند و عده ای دیگر در زمینه ی شبکه به گفتگو باهم پرداختند.

جلسه ۲۸

جلسه ی ۲۸ لاگ که در آخرین جلسه ی مرداد ماه ۹۴ بود، در ابتدا سلمان درباره ی پروانه های آزاد توضیحات جامعی ارائه داد. سپس اعضا به بررسی یک سری از موضوعات لاگ پرداختند و در انتها تصمیم براین شد که راهبران لاگ توسط اعضا و به رای آنها انتخاب شود. که در این رای‌گیری امیرحسین، هادی و رحیم به عنوان راهبران لاگ شیراز انتخاب شدند.

جلسه ۲۷

در ابتدای این جلسه که با حضور اکثریت اعضا برگزار شد، پیمان توضیحاتی در زمینه ی air crack ارائه داد. سپس آقای فیروزی به صورت مختصر اموزشی در زمینه ی برنامه‌نویسی اسکرچ ارائه دادند. سپس برنامه ریزی‌های دوره‌ی اموزشی اسکرچ پیگیری شد.

جلسه ۲۶

در این جلسه که در فضای باز برگزار شد برنامه‌ریزی و یک سری هماهنگی‌ها درجهت برگزاری کلاس اموزشی زبان اسکرچ برای کودکان انجام شد. همچنین اعضا گزارشی از مسئولیت‌هایی که برعهده داشتند و روند پیشرفت آن‌ها ارائه دادند.

جلسه ۲۵

در این جلسه ابتدا بر روی ایده ی هادی در مورد برگزاری کلاس اموزشی Scratch به بچه ها صحبت شد. که با موفقت اعضای لاگ ایده تصویب شد و اکنون در مرحله‌ی بررسی شرایط و .. میباشد. ایده ی اولیه از این قرار بود که طی کلاس‌هایی آموزشی زبان برنامه نویسی اسکرچ را با کمک گرفتن از شهرداری برای کارهایی مثل مکان برگزاری و … به بچه های رده سنی ۸ تا ۱۳ سال ارائه بدیم. در انتهای جلسه مراسم خداحافظی با موسس لاگ (وحید) صورت گرفت. این ورژن از لاگ شیراز ابتدا به خاطر پیشنهاد وحید که برای سربازی به شیراز امده بود و پیگیری های او و هادی و سلمان برگزار شد.

جلسه ۲۴

در ابتدای این جلسه آقای جفره در باره‌ی سرویس‌ها صحبت کردند اینکه سرویس چیست و اینکه DBUS چه میکند. سپس درباره‌ی containerها توضیحاتی دادند و LXC، Docker و nspawnd را معرفی کردند. و در انتها درباره‌ی نحوه‌ی نصب داکر و اینکه چگونه میتوان یک برنامه را در داکر نصب کرد و مزایای آن چیست، توضیحاتی ارائه دادند. سپس وحید درباره‌ی air crack و نحوه ی کار کردن آن توضیحاتی ارائه داد.

جلسه ی ۲۳

در اول این جلسه آقای پیمان لاری ادامه مباحث شبکه از جمله آدرس دهی در محیط شبکه به چه نوحی می باشد، ip, پورت, arp و … چیست و همچنین ارتباط دستگاه ها بر روی شبکه به چه نوحی می باشد توضیح دادن و یک شبکه کوچک به صورت عملی پیاده سازی شد تا نحوه ارتباط بین سیستم ها بر روی بستر شبکه مفهومی تر باشد و همچنین توضیحاتی در مورد apache Web server ارائه شد، در ادامه جلسه آقای هادی یداللهی مبحث nosql توضیح دادن و نیاز امروز ما به nosql مورد بحث قرار دادند . و در اخر به پیشنهاد آقای جفره و خانوم ریاحی و دیگر دوستان تصمیم براین گرفته شد در آخر هر جلسه ی لاگ اخبار جدید مربوط به دنیای نرم افزار آزاد و همچنین سایتها و نرم افزارهایی که اعضا با آن ها کار کرده اند معرفی شود.

جلسه ۲۲

در این جلسه علیرضا امیرصمیمی ابتدا درباره میزکارهای مختلف در گنو/لینوکس توضیحاتی ارائه دادند سپس درباره‌ی میزکار XFCE صحبت کردند و نحوه ی سفارشی سازی آن را به اعضا نشان دادند. که برای اطلاح از موارد مطرح شده و نحوه ی سفارشی سازی این میزکار میتوانید به وبلاگ آقای امیرصمیمی مراجعه کنید. در انتهای جلسه نیز پیمان لاری یک سری از مباحث شبکه از جمله مک آدرس، آی پی آدرس و .. را مورد بحث قرار دادند.

جلسه ی ۲۱

در این جلسه سلمان درباره ی لاتک صحبت کرد. اینکه لاتک چیست، برای چه و چگونه میتوان از آن استفاده کرد. همچنین به صورت عملی یک سری از دستورات آن را برای آشنایی بیشتر اعضا اجرا کرد. در انتهای جلسه نیز کمی درمورد گروه‌بندی ها بحث شد و مجددا آقای فیروزی درباره‌ی فلسفه‌ی ایجاد آن توضیحاتی ارائه دادند.

جلسه ۲۰

شبکه‌ی صنعتی

جلسه ۱۹

کامپایل کرنل لینوکس

جلسه ی ‍۱۸

ویرایشگر Emacs

جلسه ی ۱۷

بلندر + گیت

جلسه ۱۶

آرچ لینوکس

جلسه ‍۱۵

بوت

جلسه ی ۱۴

بحث آزاد

جلسه ۱۲

هماهنگی جهت همایش نرم افزارهای آزاد

جلسه ۱۱

هماهنگی جهت همایش نرم افزارهای آزاد

جلسه ی ۱۰

بحث آزاد

جلسه ی ۹

ffmpeg

جلسه ی ۸

بش اسکریپت

جلسه ی ۷

OOP

جلسه ۶

دستورات کاربردی در ترمینال

جلسه ۵

دسترسی‌ها و گروه‌های کاربری

جلسه ۴

معرفی برنامه‌های کاربردی و فایل پرمیشن‌ها

جلسه ۳

بررسی و نصب توزیع مینت

جلسه ۲

پرسش و پاسخ و نصب توزیع

جلسه ۱

دید سازمانی به نرم‌افزارهای آزاد

جلسه ۰

معرفی شیرازلاگ